Jak uprawiać Rhododendrony w przydomowym ogrodzie?

Rhododendrony to jedne z ciekawszych roślin ozdobnych, uprawianych w naszych przydomowych ogrodach. W tej rodzinie znajdziemy dwie odmiany krzewów. Będą to Różaneczniki oraz Azalie. Ich uprawa jest do siebie stosunkowo zbliżona, choć pewne różnice można znaleźć. Przede wszystkim jednak trzeba tutaj przyznać, iż uprawa Rhododendronów, jest niezbyt wymagająca. Wobec tego też, pojawiają się bardzo często, jako ozdoby przydomowych ogrodów. Przyjrzyjmy się wobec tego nieco bliżej kwestii ich uprawy. Sprawdźmy, jakie warunki należy spełnić aby była to udana uprawa.

Rhododendrony nadające się do uprawy ogrodowej.

Jedną z ważniejszych informacji w tym przypadku jest to, iż nie wszystkie Rhododendrony będą dobrze sobie radzić w naszych ogrodach. Chodzi nam o odmiany, które nie radzą sobie dobrze z dużymi mrozami. Tego typu rośliny powinniśmy uprawiać w doniczkach, aby mieć możliwość ich schowania przed mrozem. W zasadzie wystarczy je schować do pomieszczeń gospodarczych, gdzie temperatura nie spadnie poniżej zera. Pozostałe odmiany bez problemów poradzą sobie nawet z mrozem na poziomie poniżej dwudziestu stopni na minusie. Oczywiście wybierając odmiany warto także zwrócić uwagę na ich estetykę. Chodzi przecież o to, aby dobrze komponowały się w naszym ogrodzie. W końcu, każda roślina ma za zadanie ogród upiększyć.

Uprawiamy Rhododendrony w ogrodzie.

Jeśli już wybierzemy odpowiednie odmiany Rhododendronów, niezależnie od tego czy będą to Różaneczniki czy też Azalie, koniecznością będzie prawidłowe przygotowanie się do uprawy. Tutaj mamy dwa podstawowe wymagania w tym zakresie. Chodzi o prawidłowe przygotowanie mieszanki gleby, oraz o prawidłowy wybór stanowiska nasadzenia. Te dwie kwestie, będą w dużej mierze przesądzały o powodzeniu naszej uprawy.

Gleba do uprawy Rhododendronów

Powinna charakteryzować się kwaśnym odczynem pH. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup gotowej mieszanki do uprawy Rhododendronów. Można jednak przygotować ją samodzielnie. W tym celu trzeba zmieszać ze sobą w równych proporcjach korę sosnową, glebę ogrodniczą oraz kwaśny torf. Tak przygotowana mieszanka będzie spełniać wymagania glebowe większości odmian. Do pewności warto jeszcze sprawdzić odczyn pH gleby. Powinien on utrzymywać się na poziomie 4,5-6.

Stanowisko uprawy Rhododendronów.

Jeśli zaś o stanowisko uprawy chodzi to przede wszystkim należy zadbać aby było odpowiednio zacienione. Osłonięte od wiatru i chłodu. Pomoże to Różanecznikom i Azaliom przetrwać zimę. Bardzo dobrze jest zadbać o sąsiedztwo większych krzewów i drzew ozdobnych. Dodatkowo można zapewnić podniesienie poziomu wilgotności w otoczeniu poprzez oczko wodne. W takich warunkach stanowiskowych, Rhododendrony, będą czuły się wręcz wyśmienicie.

Podsumowanie.

Generalnie rzecz więc ujmując, należy tutaj przyznać, iż uprawa Rhododendronów nie jest zadaniem wymagającym. W zamian za niezbyt wiele wysiłku i poświęcenia dostajemy wspaniałe krzewy ogrodowe, które niesamowicie kwitną. Tak samo niesamowicie pachną w trakcie kwitnienia. Jednym słowem są to jedne z lepszych krzewów do uprawy w naszych przydomowych ogrodach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top