Jak usunąć plamy z oleju? Usuwanie plam z tłuszczu nie tylko dla opornych

Istnieją takie substancje spożywcze, które każdego potrafią przyprawić o ból głowy, ponieważ zostawiają nieestetyczne plamy. Niewątpliwie jedną z nich jest olej jadalny, który często jest uważany za niemożliwy do usunięcia z tkanin. Nic bardziej mylnego. Istnieje sporo sprawdzonych sposobów domowych, które sprawiają, że wszelkie plamy z oleju po prostu znikają i pozostawiają olśniewająco czystą powierzchnię materiału.

Jak usunąć plamy z oleju?

Przede wszystkim aby usunąć plamy z oleju jadalnego można używać środków, które każdy z nas ma zazwyczaj w domu. Co zrobić, żeby przestać się przejmować potencjalnym zagrożeniem podczas gotowania i spożywania posiłków?

Pogromca tłuszczu – zwykły płyn do naczyń

Bez wątpienia najprostszą i niezmiernie skuteczną metodą usuwania plam z oleju jest użycie zwykłego płynu do mycia naczyń. Co trzeba zrobić? Wystarczy polać nim plamę, dodać nieco ciepłej wody, a następnie zostawić materiał na kilka godzin. Po upływie tego czasu, trzeba opłukać materiał i po prostu go wyprać. Z pewnością po plamie nie powinno być najmniejszego śladu.

Benzyna dobra na plamy z oleju

Niektórzy rekomendują przetarcie tłustej plamy benzyną. Po upływie kilku minut przykłada się do niej bibułę. Pozwala to usunąć wszelkie pozostałości i przywrócić dawną czystość każdej tkaninie. Niestety, w przypadku tej metody, trzeba zachować szczególną ostrożność, jeśli odplamiamy barwne ubrania, gdyż może dojść do lekkiej zmiany koloru.

Mąka ziemniaczana jako skuteczny odplamiacz

Okazuje się, że mąka ziemniaczana, oprócz zastosowania typowo kuchennego, potrafi zdziałać cuda również w kwestii usuwania uciążliwych plam. Niektórzy stosują ją samodzielnie, z dodatkiem wody. Trzeba plamę natrzeć taką mieszanką, wyszorować, a następnie wyprać materiał. Stosuje się go również zamiast papieru lub bibuły, gdy wcześniej nasączamy powierzchnię materiału benzyną lub alkoholem. Pozwala ona na odciągnięcie wszystkich rozpuszczonych cząstek i odzyskanie czystej powierzchni tkaniny.

Domowe sposoby zamiast sklepowej chemii

Oczywiście wszystkie opisane powyżej metody umożliwiają skuteczne usunięcie nawet najbardziej uciążliwych plam z tłuszczu, które mogą pojawić się na ubraniach, obrusach lub serwetkach. Na koniec warto zaznaczyć, że do wymienionych sposobów nie potrzeba kupować specjalistycznej chemii, a wystarczą środki, które każdy z nas zazwyczaj ma w domu.

W rezultacie w tak prosty sposób można poradzić sobie niemal ze wszystkimi plamami powszechnie uznawanymi za uciążliwe. Nie ma zatem powodu, żeby dłużej się nimi przejmować.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top