Pompy próżniowe do stosowania w systemach igłofiltrowych

Zastosowanie pomp próżniowych w systemach igłofiltrowych jest rozwiązaniem niezwykle korzystnym w wielu przypadkach. Ich głównym przeznaczeniem jest możliwość spranego ewakuowania powietrza z sytemu. Generalnie nazwa pompy próżniowe, odnosi się do standardowych agregatów pompowych, które jednak wyposażone są w pompy próżniowe, zapewniające ewakuację powietrza. Warto także pamiętać, iż dobór poziomu mocy ewakuacji powietrza będzie wpływać na wydajność pracy systemu igłofiltrowego. Warto więc zwrócić uwagę na to, aby pompy próżniowe do igłofiltrów, nadawały się do konkretnych warunków gruntowych. Będzie to miało bowiem silny wpływ na wydajność pracy całego systemu.

Pompy próżniowe do igłofiltrów a wydajność całego systemu

Bardzo często okazuje się, iż nadmierna wydajność ewakuacji powietrza, nie będzie wskazana. Dzieje się tak w przypadku gruntów drobnoziarnistych i kurzawki, gdzie może w takich przypadkach dochodzić do zatykania się igłofiltrów. Pompy próżniowe sprawdzają się bardzo dobrze w przypadku obsługi typowego zestawu ok. 50 igłofiltrów. Bardzo często w takich przypadkach wydajność na poziomie 25 m3/godz. będzie absolutnie wystarczająca. Warto więc tutaj podkreślić, iż pompy próżniowe do igłofiltrów będą bardzo dobrym rozwiązaniem w bardzo wielu przypadkach. Trzeba jednakże zdać sobie sprawę z tego, iż kluczowy będzie prawidłowy dobór poziomu ewakuacji właśnie do wspomnianych warunków gruntowych, prowadzonych odwodnień. Nie zawsze też koniecznością będzie stosowanie pomp próżniowych, aczkolwiek agregat igłofiltrowy, powinien posiadać odpowiedni mechanizm pozwalający na sprawną ewakuację powietrza.

Zasada działania zestawów igłofiltrowych

Warto tutaj także poznać podstawową zasadę działania systemów igłofiltrowych. Pozwoli to nam zrozumieć dlaczego tak ważną kwestią jest tutaj sprawna ewakuacja powietrza. Otóż igłofiltry, czyli specjalne rury PCV o średnicy 32 lub 63 mm, posiadają z jednej strony perforowaną część roboczą. Ta część zatopiona jest gruncie, na głębokości ok. pół metra większej niż planowana głębokość odwadniania. Tutaj też bardzo często będzie następowało zapowietrzenie instalacji. Wraz z zasysaną wodą zasysać się będzie także powietrze znajdujące się w gruncie. Dlatego też, przed samym przetłoczeniem cieczy pompowanej, koniecznością będzie pozbycie się powietrza, aby nie doprowadzić do uszkodzenia samej pompy tłoczącej. Co prawda będzie ona odporna na pracę na sucho, ale nie można doprowadzić do stałej pracy na sucho.

Generalnie rzecz więc ujmując, pompy próżniowe do igłofiltrów, stanowią doskonałe rozwiązanie. Trzeba jednakże pamiętać o prawidłowym dobraniu ich wydajności pracy. Tak aby ostatecznie cały zestaw był prawidłowy względem siebie. Dzięki temu wydajność jego pracy będzie utrzymana na wysokim poziomie, a żywotność nie będzie narażona na znaczne ograniczenie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top