Zamek w Siewierzu

Zamek w Siewierzu jest znanym punktem tras turystycznych. W zasadzie to ruiny zamku. Budowli krakowskich biskupów. Od niedawna odrestaurowywane stają się nie lada atrakcją Siewierza.

Historia zamku

Powstanie drewniano murowanej twierdzy nieopodal miasta Siewierz zbiegło się datami z nadaniem praw lokacyjnych w 1276 roku Siewierzowi. Lokalizacja grodu nie była przypadkowa, bowiem wybudowano go w zakolach Czarnej Przemszy pośród terenów bagnistych i ciężko osiągalnych. W ten sposób gród zyskał naturalną obronę przed ewentualnym najeźdźcą. Co ciekawe gród zbudowano na sztucznej wyspie, którą wzmocniono drewnianymi palami. To rozwiązanie dość oryginalne jak na owe czasy. Mimo wszystko w dużej mierze początki grodu to tylko hipotezy historyczne, bowiem nie ma dostatecznej ilości źródeł opisujących powstanie czy plan grodu kasztelanów w Siewierzu.

Rys budowli

Zamek w Siewierzu na przestrzeni lat zmieniał swe oblicze, podobnie jak dziś. Pierwszym elementem murowanym grodu był cylindryczny stołp, powstały jeszcze za czasów książąt cieszyńskich w XIII wieku. Kolejno gród zyskał w XIV wieku mur obwodowy z bramą w części południowej. Faktyczny kształt grodu zamek przybrał w XV wieku kiedy gród sprzedano biskupowi krakowskiemu Zbigniewowi Oleśnickiemu. Z czasem biskupi przybrali nazwę świeckich książąt siewierskich rosnąc w siłę i zyskując sporą niezależność. Wraz z tą sytuacją zamek odżył i zaczął pełnić funkcje administracyjne, zarazem ulegając rozbudowie między innymi o nową bramę północną i kolejny murowany budynek. Następnie wystrój zamku dostosowano do epoki renesansowej wznosząc wieżę nad bramą i kolejny budynek.

Przebudowa zamku

W połowie XVI wieku powstał na zamku dziedziniec z drewnianymi gankami, a także umocnienia obronne z tarasem artyleryjskim włącznie. Brama zamku zyskała barbakan. To nie koniec rozbudowy zamku który w okresie baroku zyskał kaplicę i arkadową loggię z kuchnią. W duchu baroku zwieńczona została brama hełmem z cebulą oraz latarnią. To właśnie ta forma przetrwała do dziś. Kiedy księstwo siewierskie przestało istnieć po Sejmie Wielkim w 1790 roku zamek został opuszczony i zaczął niszczeć. Okresowo był wykorzystywany militarnie w czasach napoleońskich.

Ruiny zamkowe

W latach 50-tych XX wieku postanowiono zachować zamek w Siewierzu w formie trwałych ruin. Ruiny zamku obejmują pozostałości zewnętrznych murów skrzydeł mieszkalnych oraz dwa pełne fragmenty skrzydeł mieszkalnych usytuowanych od strony dziedzińca. W skład kompleksu wchodzi też baszta bramy głównej, barbakan oraz elementy murów obronnych z XV wieku. Od początku XXI wieku trwają prace rekonstrukcyjne, które mają na celu uwydatnić wartość historyczną architektury pozostałej po grodzie. Specjalne oświetlenie zamku oraz ścieżki edukacyjne zapewniają atrakcyjność zwiedzania tego niezwykłego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *