Zamek w Siewierzu

Zamek w Siewierzu jest znanym punktem tras turystycznych. W zasadzie to ruiny zamku. Budowli krakowskich biskupów. Od niedawna odrestaurowywane stają się nie lada atrakcją Siewierza.

Historia zamku

Powstanie drewniano murowanej twierdzy nieopodal miasta Siewierz zbiegło się datami z nadaniem praw lokacyjnych w 1276 roku Siewierzowi. Lokalizacja grodu nie była przypadkowa, bowiem wybudowano go w zakolach Czarnej Przemszy pośród terenów bagnistych i ciężko osiągalnych. W ten sposób gród zyskał naturalną obronę przed ewentualnym najeźdźcą. Co ciekawe gród zbudowano na sztucznej wyspie, którą wzmocniono drewnianymi palami. To rozwiązanie dość oryginalne jak na owe czasy. Mimo wszystko w dużej mierze początki grodu to tylko hipotezy historyczne, bowiem nie ma dostatecznej ilości źródeł opisujących powstanie czy plan grodu kasztelanów w Siewierzu.

Rys budowli

Zamek w Siewierzu na przestrzeni lat zmieniał swe oblicze, podobnie jak dziś. Pierwszym elementem murowanym grodu był cylindryczny stołp, powstały jeszcze za czasów książąt cieszyńskich w XIII wieku. Kolejno gród zyskał w XIV wieku mur obwodowy z bramą w części południowej. Faktyczny kształt grodu zamek przybrał w XV wieku kiedy gród sprzedano biskupowi krakowskiemu Zbigniewowi Oleśnickiemu. Z czasem biskupi przybrali nazwę świeckich książąt siewierskich rosnąc w siłę i zyskując sporą niezależność. Wraz z tą sytuacją zamek odżył i zaczął pełnić funkcje administracyjne, zarazem ulegając rozbudowie między innymi o nową bramę północną i kolejny murowany budynek. Następnie wystrój zamku dostosowano do epoki renesansowej wznosząc wieżę nad bramą i kolejny budynek.

Przebudowa zamku

W połowie XVI wieku powstał na zamku dziedziniec z drewnianymi gankami, a także umocnienia obronne z tarasem artyleryjskim włącznie. Brama zamku zyskała barbakan. To nie koniec rozbudowy zamku który w okresie baroku zyskał kaplicę i arkadową loggię z kuchnią. W duchu baroku zwieńczona została brama hełmem z cebulą oraz latarnią. To właśnie ta forma przetrwała do dziś. Kiedy księstwo siewierskie przestało istnieć po Sejmie Wielkim w 1790 roku zamek został opuszczony i zaczął niszczeć. Okresowo był wykorzystywany militarnie w czasach napoleońskich.

Ruiny zamkowe

W latach 50-tych XX wieku postanowiono zachować zamek w Siewierzu w formie trwałych ruin. Ruiny zamku obejmują pozostałości zewnętrznych murów skrzydeł mieszkalnych oraz dwa pełne fragmenty skrzydeł mieszkalnych usytuowanych od strony dziedzińca. W skład kompleksu wchodzi też baszta bramy głównej, barbakan oraz elementy murów obronnych z XV wieku. Od początku XXI wieku trwają prace rekonstrukcyjne, które mają na celu uwydatnić wartość historyczną architektury pozostałej po grodzie. Specjalne oświetlenie zamku oraz ścieżki edukacyjne zapewniają atrakcyjność zwiedzania tego niezwykłego miejsca.

1 thoughts on “Zamek w Siewierzu”

  1. Pingback: Żywiec i jego zamki

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top