Atrakcje turystyczne gminy Czernichów

Województwo śląskie to nie tylko krajobraz zdominowany przez przemysł. To również piękne zakątki o górskim charakterze, które można podziwiać w okolicach Żywca. Jedną z ciekawszych gmin o górskim charakterze jest gmina Czernichów, znana ze zbiorników wodnych na Sole oraz chętnie odwiedzana ze względu na bliskość Żywca.

Co decyduje o atrakcyjności i popularności tej gminy?

Dużym walorem jest położenie gminy Czernichów u stóp Beskidu Małego oraz nad wyjątkowo malowniczymi przełomami Soły. To właśnie na Sole powstały dwie zapory w Porąbce oraz w Tresnej, dzięki którym obszar gminy doczekał się swych najważniejszych atrakcji. Są to zbiorniki znane jako Jezioro Żywieckie oraz Jezioro Międzybrodzkie. Inną atrakcją, związaną z zapora w Porąbce, jest elektrownia szczytowo – pompowa, która mieści się we wnętrzu góry Żar. Jej najbardziej charakterystycznym elementem jest zbiornik wodny, znajdujący się na szczycie Żaru. Sama elektrownia to obiekt wyjątkowo ciekawy, który można po wcześniejszej rezerwacji zwiedzać.

Czernichów to również piękne góry

Po których wędrować można dzięki dość gęstej sieci szlaków turystycznych. Szczyty Beskidu małego, na które można wybrać się z Czernichowa to przede wszystkim wspomniany już Żar oraz Czupel, Magurka czy Rogacz.

Szczególnie chętnie odwiedzają turyści Magurkę, która jest i dobrym punktem widokowym, i zapewnia dobre warunki do wypoczynku w znajdującym się na jej szczycie schronisku. Wielu turystów odwiedza również szczyt Żar, na który można wjechać kolejką lub wejść pieszo. Ten szczyt zimą świetnie służy narciarzom, zaś latem miłośnikom szybownictwa i paralotni. Nic dziwnego, że zarówno na szczycie, jak i u podnóży Żaru przez cały rok panuje dość spory ruch. Warto podkreślić, że obszar gminy Czernichów jest również bardzo atrakcyjny dla tych, którzy zwiedzają Polskę na rowerze.

Tak wiec gmina Czernichów jest atrakcyjna i dla piechurów i dla kolarzy. Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy szybownictwa, lotniarstwa, wędkarstwa oraz sportów zimowych. Również żeglarze będą zachwyceni, gdyż na tutejszych zbiornikach panują idealne warunki do uprawiania sportów wodnych.

Dobre zaplecze turystyczne i liczne ośrodki wypoczynkowe gwarantują udany urlop całym rodzinom, zwłaszcza tym z małymi dziećmi.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top