Kolorowy świat czterech kątów czyli jak dobierać kolory i ich znaczenie

Świat to kolory. Tak samo jest z domem. W zależności od tego, w którym pomieszczeniu się znajdziemy, nadana mu tonacja będzie rzutować na nasz nastrój. Kolory oddziałują na otoczenie, dlatego warto korzystać z nich świadomie.

Ciepłe barwy

Projektowanie wnętrz w ciepłych barwach oznacza wykorzystanie palety od złota i żółci aż po purpurę i brąz. Pomieszczenia przełamane żółtym kolorem oddadzą dynamikę i przebojowość danego miejsca. Osoby w nich przebywające, skojarzą wnętrze z radością i energią. Żarliwa żółć może obfitować również w dodatki w postaci neonowych kolorów lub tworzących przeciwstawną atmosferę – miodowych tonów przywodzących na myśl przytulność i łagodność.

Natomiast najłatwiej o efekt ekskluzywności wybierając kolor złoty. O ile jasne odcienie złotego są odważne i przyciągające uwagę, o tyle decydując się na ciemniejsze możemy uzyskać skojarzenia przepychu i wykwintności. Złote akcenty w kompozycji kolorystycznej domu podkreślą styl wnętrza, szczególnie tego utrzymanego w chłodnej kolorystyce.

Tymczasem pomarańczowy we wnętrzach często jest komponowany z błękitnym lub wybierany w delikatniejszym odcieniu – mowa oczywiście o brzoskwiniowym. Kolor ten nastawia ludzi niezwykle pozytywnie, a pomieszczenia, w których wykorzystano pomarańczowy, wydają się pogodne.

Wnętrza można projektować także w bardzo kobiecych, delikatnych kolorach – jak różowy. Mocne tony jak intensywna fuksja czy energetyczna malina potrafią ożywić i dodać uroku wnętrzom, jeśli tylko przy ich rozmieszczeniu zostanie zachowany umiar. Wszelkie dodatki różu gwarantują pomieszczeniom przytulny i przede wszystkim romantyczny klimat.

Pasja czyli ognista czerwień może wprowadzać w różny nastrój w zależności od tego, z jakim nasyceniem tej barwy mamy do czynienia. Temperament wprowadzi się do wnętrza dzięki jaskrawej czerwieni, a głęboki odcień oprócz mocnego akcentu i dynamiki może odznaczać się również romantycznością. Elegancją wykaże się natomiast wnętrze przyozdobione bordowym kolorem lub barwą czerwonego wina.

Ciepłym kolorem jest także brąz, który kojarzony jest głównie z solidnością i prestiżem. Projektowanie wnętrz w tym kolorze jest bardzo przyjemną czynnością. Kolor ten idealnie nadaje się jako „podkład” dla innych, bardziej wyrazistych barw. Zarówno beże, odcienie kremowego jak i czekoladowy brąz podkreślą inne kolory i będą z nimi wspaniale współgrać.

Zimne tony

Pierwszym kolorem kojarzonym ze słowem: „zimny” jest niebieski. Lubiany przez duże grono osób, kolor ten wykorzystany we wnętrzach nadaje im kojącą, komfortową atmosferę. Najlepiej komponuje się z beżami, które sprawiają, że staje się łagodniejszy w odczuciu, z bielą stworzy wakacyjną atmosferę, natomiast dzięki połączeniu z mocnymi barwami jak czerwień, zieleń czy żółty, będzie prezentował się efektownie.

Innym zimnym kolorem jest zieleń, która nadaje wnętrzom atmosfery niepowtarzalnego spokoju i wyciszenia. Dobrze jest wykorzystać ją w pokoju ucznia, ponieważ barwa ta sprzyja nauce i budowaniu skupienia. Jaśniejsze odcienie zieleni wpływają na domowników pozytywnie i energetycznie, natomiast ciemna, butelkowa zieleń przypadnie sobie do gustu z masywnymi, drewnianymi meblami, z którymi stworzy elegancki styl. Zarówno w sypialniach jak i pokojach dziecięcych niezawodnym kolorem może okazać się optymistyczny turkus.

Jednym z lubianych kolorów, które nadadzą się zarówno do stylizacji nowoczesnej jak i klasycznej, jest fiolet. Barwa ta podkreśla charakter wnętrza, nadaje szyku, a w dodatku świetnie komponuje się z szarościami i brązami. Można również eksperymentować z połączeniem fioletu i zieleni, turkusu czy błękitu, aby uzyskać ciekawy, niebanalny efekt.

Barwy achromatyczne

Wśród barw neutralnych króluje biel. To kolor czysty i niewinny, a jednocześnie zapewniający szereg przyjemnych doznań jak uczucie świeżości i lekkości czy efekt optycznego powiększenia pomieszczenia.

Podobnym kolorem jest czerń, która wykazuje się elegancją oraz nadaje pomieszczeniom oryginalności i podkreśla ich charakter. Skomponowana z bielą może utrzymać idealne proporcje i balans, co sprawi, że efekt w pomieszczeniu będzie bardziej niesamowity i magiczny.

Idealne dla zrównoważenia kolorystyki i wyrazu całego wnętrza domu są szarości. Projektowanie wnętrz powinno uwzględniać zarówno mocne akcenty kolorystyczne w postaci jaskrawych czy głębokich kolorów jak i stonowanych, neutralnych baz pod wymyślne, barwne aranżacje. Szary idealnie odda intensywność i wyjątkowość innych barw, podkreślając je. Jednocześnie stonuje i wyciszy, dając odpoczynek oczom nasyconym intensywnymi doznaniami kolorystycznymi.

Srebrny natomiast może stworzyć elegancką kompozycję z wieloma barwami i być świetnym dodatkiem do takich kolorów jak np. złoty.

Kolory kreują naszą przestrzeń. Dobrze jest więc wziąć pod uwagę ich wpływ i oddziaływanie na ludzi, planując aranżację wnętrza domu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top