Efektywne wytwarzanie brykietu drzewnego przede wszystkim będzie gwarantować producentowi odpowiedni poziom jakości produkcji jak i jej wydajność. Jest to bardzo ważne, bowiem te dwie kwestie będą w zasadzie przesądzać o opłacalności całej produkcji. Warto zwrócić uwagę na kwestie związane w przygotowaniem produkcji, zadbaniem o materiał wsadowy czy też o odpowiednie maszyny do brykietowania. Wszystko to będzie razem składać się na możliwość efektywnej produkcji brykietu drzewnego. A że jest to coraz bardziej popularny, ekologiczny materiał opałowy, będzie to produkcja z cała pewnością jak najbardziej opłacalna.
Niezbędne przygotowania do produkcji brykietu
Jednym z najważniejszych aspektów w produkcji brykietu z odpadów drzewnych, będzie prawidłowe przygotowanie pomieszczeń magazynowych i produkcyjnych. Chodzi tutaj głównie o zabezpieczenie tych pomieszczeń przed wilgocią, która jest w tym przypadku najgorszym wrogiem brykietu. Zarówno w procesie jego produkcji jak i w procesie jego spalania. Dopuszczalny poziom wilgoci zarówno materiału do produkcji, jak i gotowego brykietu będzie wynosić ok. 8% a jego przekroczenie będzie skutkowało obniżeniem wartości wyrobu gotowego.
Dlatego też, pomieszczenia magazynowe, jak i produkcyjne, w których będą stały maszyny do brykietowania powinny być starannie zaizolowane i zabezpieczone przed wilgocią. Należy tutaj zadbać także o prawidłowy poziom wentylacji pomieszczeń. Dobrym rozwiązaniem może się okazać także dodatkowe pomieszczenie suszarni. Pozwoli nam to na dokładnie wysuszenie wiórów, trocin i zrębków przeznaczonych do produkcji, aby zapewnić maksymalnie dogodne do niej warunki.
Dlaczego wilgotność źle wpływa na spalanie brykietu drzewnego?
Warto sobie także powiedzieć nieco więcej o tym, dlaczego wilgoć jest tak wielkim wrogiem produkcji oraz spalani brykietu drzewnego. W kwestii produkcji sprawa jest prosta. Nadmierna ilość wody zawartej w wiórach podczas ich prasowania, będzie mieszać się z żywicą i osłabiać wiązanie brykietu w kostkach. Będzie on skutkiem tego bardziej podatny na rozpadanie się, co utrudni jego magazynowanie oraz przyszłe spalanie. Ponadto także maszyny do brykietowania będą cierpiały wskutek wilgoci, gdyż narażać je to będzie na korodowanie.
W kwestii spalania jest jeszcze gorzej. Zbyt wilgotny brykiet będzie charakteryzować się obniżoną wartością kaloryczną. Wynika to z konieczności odparowania wilgoci z brykietu przed jego zgazowaniem. Pochłania to spore ilości energii, która nie trafi tym samym do systemu grzewczego. Poza tym, tak samo jak maszyny do brykietowania, tak też i kocioł CO, będzie w tym przypadku narażony na korozję. Będziemy mieć więc do czynienia zarówno z obniżeniem wartości opałowej brykietu, jak i z obniżeniem żywotności kotła CO. Można więc powiedzieć, iż zbyt wilgotny brykiet będzie powodować tylko i wyłącznie straty.