Limanowa i jej największe atrakcje

Otoczona szczytami Beskidu Wyspowego Limanowa jest jedną z ciekawszych miejscowości na terenie województwa małopolskiego. Bliskość Krakowa i Nowego Sącza sprawia, że turystów tu nie brakuje. Na tych, którzy zdecydują się odwiedzić to miejsce, czekają liczne atrakcje i cenne zabytki.

Co warto zobaczyć podczas wizyty w Limanowej?

Najbardziej znanym zabytkiem w tej miejscowości jest bez wątpienia sanktuarium z piękną bazyliką Matki Boskiej Bolesnej. Jej potężna bryła z 60-metrową wieżą, ustawiona jako wotum z okazji setnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest symbolem miasta i jego największą atrakcją. Cenny zabytek sztuki sakralnej można podziwiać we wnętrzu tego kościoła. To gotycka pieta, która powstała w XIV wieku i która zapoczątkowała ruch pielgrzymkowy w okolicach Limanowej. Przed bazyliką również znajduje się bardzo ciekawy obiekt. To pomnik przedstawiający papieża Jana Pawła II, który w Limanowej gościł w 1966 i 1983 roku. To właśnie on dokonał koronacji cudownej figurki i nadał limanowskiej świątyni tytuł bazyliki.
Warto zatrzymać się również na pobliskim rynku. Jego ozdobą jest piękna fontanna oraz liczne klomby kwiatowe. Zadbany rynek jest miejscem licznych imprez i festynów, a wszystko to w cieniu potężnej bazyliki.

Cennym zabytkiem jest w Limanowej również Dwór Marsów. Ta pochodząca z przełomu XVIII i XIX wieku budowla jest typowym polskim dworkiem. Obecnie służy on jako siedziba Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, w której można zapoznać się z historią oraz kulturą Limanowej i jej najbliższej okolicy.

Drugą ciekawą placówką muzealną na terenie miasta jest Muzeum Parafialne, działające przy bazylice w Domu Pielgrzyma. Tu również można zobaczyć wiele cennych pamiątek związanych z historią miasta oraz wiele cennych zabytków sztuki sakralnej.

Podczas wizyty w Limanowej warto wybrać się również na Miejską Górę, której szczyt wieńczy potężny Krzyż Jubileuszowy. Sam krzyż ma wysokość 37 metrów, zaś jego integralną część stanowi platforma widokowa. Z niej można podziwiać panoramę Beskidu Wyspowego, zaś przy wyjątkowo dobrej pogodzie można stąd dojrzeć również odległe Tatry.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top