Sposoby na złamanie, stłuczenie kości ogonowej.

Jedną z częstych przypadłości jaka dotyka zarówno młodsze jak i starsze osoby bez względu na płeć jest stłuczenie kości ogonowej. Nie trudno o nie, wystarczy bowiem niefortunny upadek, by doznać urazu.

W większości przypadków to tylko stłuczenie, jednak z pozoru w niewinny sposób można też kość ogonową złamać. Objawy są podobne, a diagnostyka bazuje na zdjęciu RTG, które w dostateczny sposób pokazuje czy kość została złamana czy też nie. Osoby, które doznały urazu kości ogonowej skarżą się na bolesność w obszarze pośladków, promieniującą aż do uda i wzdłuż kręgosłupa ku górze. Zazwyczaj tuż po upadku nie jest to ból nie do wytrzymania, jednak jego natężeni wzrasta z czasem. Pojawia się również obrzęk i miejsce urazu może być gorące. Rzadziej pojawia się zasinienie, charakterystyczne dla stłuczenia tkanek miękkich.

Leczenie jest czysto objawowe, za wyjątkiem poważnych złamań i zmiażdżenia. Co więcej szereg przypadków pacjentów dowodzi iż dowiaduje się o przebytym złamaniu kości ogonowej po latach, nie będąc w porę zdiagnozowanym. Ból związany ze stłuczeniem utrzymuje się od kilku dni do kilku tygodni, jednak w zależności od upadku, urazu, bolesność można odczuwać nawet do roku.

Objawowo stosuje się okłady chłodzące i kojące, pomaga również smarowanie maściami przeciwzapalnymi i regeneracyjnymi, dedykowanymi sportowcom. Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne zaleca się przyjmować w pierwszych dniach po urazie.

Szybszemu powrotowi do pełni zdrowia sprzyja rehabilitacja, polegająca na ćwiczeniach utrzymujących ruchomość w okolicy kości ogonowej. Niestety uraz tego typu jest dość uciążliwy dla normalnego funkcjonowania. Trudno jest nie tylko siadać, ale również wstawać i schylać się, bowiem odczuwalny jest ciągnący uporczywy ból. Pomóc sobie można poprzez siedzenie na kole odleżynowym, bądź poduszkach. Leczeniu sprzyja odpoczynek w pozycji leżącej i ograniczenie siedzenia w jednej pozycji, które może nadwyrężyć mięśnie wokół kości i tym samym negatywnie oddziaływać na samą kość ogonową.

Scroll to Top