Tatry – początki turystyki

Tatry są najpiękniejszą, a zarazem najwyższą grupą górską w Polsce. Ich pięknem ludzie fascynowali się od dawna. W tych właśnie górach dość szybko zaczęła się rozwijać turystyka, która dziś ma już masowy charakter.

Moda na Tatry zaczęła się w XVIII oraz XIX wieku. Pierwszym badaczem, którego Tatry zainspirowały do dalszej pracy naukowej, był ojciec polskiej geologii – Stanisław Staszic. Pierwsi podróżnicy, którzy zdecydowali się na wycieczkę w Tatry, musieli korzystać z pomocy miejscowych górali, których zatrudniali jako przewodników. Nie było wówczas w Tatrach ani schronisk, ani szlaków turystycznych.
Pomoc górali, którzy na co dzień zajmowali się wypasem owiec na tatrzańskich halach była wówczas niezbędna. To oni najlepiej orientowali się w tym trudnym terenie, znali również wszelkie kaprysy tatrzańskiej pogody. Znajomość terenu dawała pierwszym turystom poczucie bezpieczeństwa.

1836 roku powstało schronisko turystyczne nad Morskim Okiem

Już w XIX wieku moda na Tatry nabrała większego rozpędu. Szczególnie popularne stało się w tym czasie Morskie Oko. Popularnymi letniskami były zaś takie miejscowości, jak Poronin i Bukowina Tatrzańska. Górale szybko dostrzegli, że turystyka może przynieść im spore zyski, zatem dbali o swych gości i z myślą o nich zaczęli tworzyć szereg miejsc noclegowych.

Infrastruktura turystyczna wdarła się również na teren Tatr. Już w 1836 roku powstało schronisko turystyczne nad Morskim Okiem. Pod koniec XIX stulecia powstały kolejne tego typu obiekty w Dolinie Waksmundzkiej, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich oraz w Starej Roztoce.

Zakopane stało się modnym letniskiem

Zaczęło rozwijać się także samo Zakopane, a to dzięki doprowadzeniu do tej (wówczas jeszcze) wsi linii kolejowej. Zakopane szybko stało się modnym letniskiem i ważnym ośrodkiem nie tylko turystycznym, ale również kulturalnym.

Początki XX wieku to narodziny taternictwa

Tatry to również góry, w których narodziło się taternictwo. Wspinanie się na najbardziej strzeliste wierzchołki przy pomocy liny i haków stało się niezwykle popularne na początku XX wieku. Jednym ze szczytów, którym zainteresowali się miłośnicy wspinaczki był Mnich – strzelista góra wznosząca się nad Morskim Okiem. Miłośnicy taternictwa chętnie penetrowali również tatrzańskie jaskinie, m. in. w Giewoncie oraz Czerwonych Wierchach. W Tatrach chętnie bywali również narciarze, zaś ich prawdziwy „nalot” na Tatry rozpoczął się po wybudowaniu kolejki linowej na Kasprowy Wierch.

Współczesne Tatry mają masowy charakter

Dziś ruch turystyczny w Tatrach ma masowy charakter, mimo to znaleźć tu można takie zakątki, w których turystów jest niewielu. Najbardziej obleganymi miejscem pozostaje Morskie Oko, zaś zimą – Kasprowy Wierch, który tak uwielbiają narciarze. Na szczęście ruch turystyczny jest tu pod pewną kontrolą, zaś o przyrodę troszczą się pracownic Tatrzańskiego Parku Narodowego. To właśnie dzięki nim dostęp do tych miejsc, które są pod względem przyrodniczym wyjątkowo cenne, został ograniczony i uchroniony przed zniszczeniem.

Co koniecznie trzeba dziś zobaczyć w Tatrach? Oprócz słynnego Morskiego Oka współcześni turyści chętnie wędrują Dolinami Kościeliską oraz Chochołowską, w której zachowały się zabytkowe szałasy pasterskie. Obowiązkowym punktem wycieczek są również Giewont, Kasprowy Wierch oraz Czerwone Wierchy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top