Czym jest i jak sprawdzić adres IP komputera?

Adres IP to identyfikator każdego, indywidualnego użytkownika sieci internetowej. Korzystając z internetu, za każdym razem pozostawiamy po sobie ślad w postaci adresu IP. Jest to ciąg kilkunastu cyfr, oddzielonych od siebie kropkami. Oznaczają one dokładny adres sieci lokalnej, do której jesteśmy podłączeni, a także wskazuje konkretne urządzenie. Adresy IP, często są bardzo ważne w sprawach wykroczeń lub nawet przestępstw popełnianych w internecie. Mogą to być oszustwa finansowe, wyłudzanie danych osobowych, a nawet wulgarne lub obraźliwe komentarze. W internecie żaden użytkownik nie jest anonimowy, nawet jeśli nie podpisuje się własnym nazwiskiem.

Sprawdzamy swój adres IP

W większości komputerów, niezależnie od oprogramowania można sprawdzić swój adres IP. Należy jednak pamiętać, że może się on zmieniać gdy podłączamy komputer do kilku odmiennych sieci Wi-Fi. Aby dokładnie sprawdzić aktualny adres IP, należy wybrać wyszukiwarkę systemową i wpisać CMD. W oknie, które w tym momencie się pojawi należy wpisać polecenie „ipconfig”. W zależności od posiadanych w danej chwili kart sieciowych, w wyskakującym okienku pojawią się od jednego do kilku adresów IP. Sposób ten działa na wszystkich urządzeniach z oprogramowaniem Windows. W przypadku, gdy na komputerze nie ma takiej funkcji i nie jesteśmy w stanie sami sprawdzić swojego adresu IP, można skorzystać ze specjalnej konsoli. Konsola ta podłączona do wybranego urządzenia pozwoli na sprawdzenie jego adresu IP.

Polecamy: Jak zdobyć pierwsze miejsce w wyszukiwarce Google dzięki kilku prostym zabiegom?

IP stałe czy zmienne?

Adresy IP najczęściej są zmienne. Zależy to od sieci Wi-Fi, z której w danej chwili korzystamy. Nawet jeśli posiadamy w domu urządzenie rozsyłające łącza sieci internetowej, czyli router, po jego zresetowaniu adres IP będzie już inny.

Oczywiście istnieje możliwość posiadania stałego adresu IP, który może być istotny dla prowadzenia firmy. Jest wiele firm oraz korporacji, które wykorzystują usługę stałego, wewnętrznego IP. Taka usługa pozwala na zablokowanie pewnych stron internetowych, na które nie ma możliwości wejść, korzystając z danej sieci internetowej. Ponadto zmienne adresy IP, dają możliwość połączeń pomiędzy użytkownikami oraz ich komputerami, a także przesyłaniem danych. Dlatego stały, firmowy adres IP zapobiega wyciekowi plików do nieupoważnionych osób. Jeśli firma posiada własną stronę internetową, dzięki usłudze tej, można kierować nią z poziomu przeglądarki, mając stały dostęp w ten sposób do wszystkich danych i ważnych plików. Dlatego też wiele firm decyduje się na wykupienie takiej usługi ze względu na jej funkcjonalność oraz gwarancję bezpieczeństwa.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top