19 ciekawostek o Bielsku-Białej

Bielsko-Biała jest miastem wyjątkowym. Dlatego nie brak tu ciekawych zabytków, a bliskość górskich szlaków sprawia, iż miejscowość traktowana jest jako jeden z lepszych punktów wypadowych w góry Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego. Bielsko-Biała jest jednocześnie ważnym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym. Co warto wiedzieć o Bielsku-Białej? Oto garść ciekawostek o jednym z ważniejszych punktów na mapie województwa śląskiego.

Trochę historii miasta

  • Bielsko-Biała leży nad rzeką Białą, która stanowi historyczną granicę między Śląskiem a Małopolską. 
  • Bielsko jest śląskim miastem o średniowiecznym rodowodzie. Do lat 20. XIV wieku należało ono do Czech, a od 1526 do państwa Habsburgów.
  • Biała to miasto związane z Małopolską, założone w XVI wieku. 
  • W okresie międzywojennym Bielsko było częścią województwa śląskiego, natomiast Biała znalazła się w granicach województwa krakowskiego. W czasie wojny oba miasta wcielono do Rzeszy, a w 1951 roku ostatecznie połączono je w jeden organizm miejski o nazwie: Bielsko-Biała. 
  • Bielsko-Biała powstało z połączenia dwóch miast: Bielska i Białej. W jego granicach znalazło się również 11 dawnych wsi, które od lat 20. do lat 70. XX wieku zaczęły stawać się dzielnicami miasta. 
  • Bielsko (często nazywane „Małym Wiedniem”) było jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych na terenie Austro-Węgier. Do dziś o bogactwie miasta przypomina jego XIX-wieczna architektura, godnie reprezentowana przez okazałe wille, miejskie pałacyki oraz secesyjne kamienice. 

Miasto Bolka i Lolka oraz Reksia

  • Bielsko-Biała cieszy się wielką popularnością wśród fanów kreskówek. W 1948 roku powstało tu Studio Filmów Rysunkowych, w którym powstały m.in. filmy o przygodach „Bolka i Lolka” oraz  „Reksia”. Dziś figurki przedstawiające filmowych bohaterów są ważnymi ozdobami miasta, a spacery bajkowym szlakiem są świetną propozycją dla osób odwiedzających Podbeskidzie z dziećmi. 
  • W Bielsku działa Teatr Lalek Banialuka. Powstał on w 1947 roku i jest uznawany za jedną z najlepszych scen tego typu w Europie. 
  • Jedną z najbardziej oryginalnych atrakcji miasta jest Prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta. Założył je Tadeusz Modrzejewski, który ręcznie przepisuje i zdobi najważniejsze dzieła w historii polskiej literatury. Jego ulubionym autorem jest Reymont.
  • Na terenie miasta działa Muzeum Techniki i Włókiennictwa, w którym można odkryć długą i nieco mniej znaną historię miejscowego sukiennictwa. Muzeum mieści się w dawnej fabryce, w której można oglądać m.in. dawne maszyny tkackie, kołowrotki, dawne tkaniny oraz kapelusze wykonane przez bielskich sukienników. 
  • Największym i najstarszym budynkiem na terenie miasta jest Zamek Sułkowskich w Bielsku, dziś służący jako siedziba muzeum. Można w nim odkrywać dzieje miasta i losy jego mieszkańców, można się też cieszyć pięknem wnętrz i ich wyposażeniem. 
  • Bielsko-Biała może się pochwalić ewangelickim Kościołem Zbawiciela, przed którym stoi jedyny w Polsce pomnik Marcina Lutra. 

Motoryzacja w Bielsku-Białej

Przemysłowe dzieje Bielska-Białej są mocno związane z branżą motoryzacyjną. Bez wątpienia w lokalnej gospodarce rolę bardzo ważną odegrała Fabryka Samochodów Małolitrażowych (FSM) oraz Fiat Auto Poland. To właśnie w Bielsku-Białej powstał jeden z najsłynniejszych samochodów w dziejach polskiej motoryzacji, czyli Fiat 126p, tu również produkowano słynne Syrenki.

Polecamy: Żywieckie zamki

Bielsko-Biała przyjazne dla ludzi aktywnych

  • Bielsko-Biała to idealne miejsce dla aktywnych. Z miasta można urządzać piesze wycieczki zarówno w Beskid Mały, jak i w Beskid Śląski. Najpopularniejszymi celami takich wypraw są dwa szczyty: Szyndzielnia oraz Klimczok. 
  • Szczyt Klimczoka (1117 m n.p.m.) jest najwyższym punktem znajdującym się w administracyjnych granicach Bielska-Białej. 
  • W sportowych dziejach miasta rolę bardzo ważną odegrała pływalnia „Panorama”. Powstała ona w 1936 roku i przez wiele lat uchodziła za jedną z najnowocześniejszych pływalni w Europie. To właśnie tu w 1939 roku odbyły się XVIII Mistrzostwa Polski – ostatnia tak ważna impreza pływacka, którą udało się zorganizować przed wybuchem wojny. 
  • Bielsko-Biała jest też miastem cenionym przez fanów szybownictwa. W mieście prężnie działa Aeroklub, który oferuje wiele ciekawych atrakcji. 

Z Bielska-Białej pochodzi wiele znanych osób

  • Z Bielska-Białej pochodzi wiele znanych osób. Są wśród nich: aktorka Anna Guzik, piosenkarka Maria Koterbska, reżyser Radosław Piwowarski, aktor Henryk Talar, pisarz Emil Zegadłowicz oraz kierowca rajdowy Sobiesław Zasada. 
  • W Białej urodziła się też matka Karola Wojtyły (Jana Pawła II) Emilia Kaczorowska. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top