Żywieckie zamki

Można się zastanawiać czy i na ile warto przyjechać do Żywca, tymczasem decydując się na zwiedzanie tego miasta z pewnością nie pożałujemy, ani też się nie znudzimy. Miasto bowiem jest urokliwe, tętni życiem, oferuje klimatyczne ogródki piwne, kawiarnie, zwłaszcza w sezonie letnim, a także skrywa mnóstwo zabytków.

Historyczny rys miasta Żywiec

Żywiec to miasto z historią sięgającą XV wieku, a jeśli średniowieczne korzenie to również zamek obronny. Tak zwany Stary zamek w Żywcu nie przypomina dziś zamku obronnego, co nie znaczy, że przed licznymi przebudowami takim nie był. Jego fundamenty pochodzą ze średniowiecza, a pełną historię zamku przedstawia wystawa lokalnego muzeum zlokalizowanego w pomieszczeniach zamkowych. Wybierając się na zamek nie sposób pominąć odwiedzin muzeum.

Nowy zamek

Poza starym zamkiem w Żywcu zobaczyć warto również tak zwany Nowy Zamek. To pozostałość po rezydowaniu w Żywcu rodziny Habsburgów. Budowle wzniesiono z końcem XIX wieku, gdy Stary zamek uznano za niewarty kolejnej rozbudowy. Podobnie jak Stary, również Nowy Zamek utrzymany jest w stylu neoklasycyzmu, jednak jest on zbudowany w nowszej technologii i jest zdecydowanie lepiej rozplanowany jako obiekt powstający od fundamentów po dach. Miał on wówczas zachwycać i sprawiać wrażenie znakomitego pałacu. Aktualnie obiekt należy do gminy. Rodzina Habsburgów sama zdecydowała o przekazaniu posiadłości w ręce miejskie. Niegdyś w Nowym Zamku funkcjonowała szkoła leśna, która z czasem została przeniesiona do nowej siedziby.

Polecamy: Zamek w Siewierzu

Mnogość obiektów zabytkowych

Żywiec jest miastem niepozornym pod względem zabytków. Niewiele osób udając się do miasta zdaje sobie sprawę w jak wielu miejscach historia przemawia do turysty. Wbrew pozorom w Żywcu jest co zobaczyć. Architektura pałacowa zachwyca kunsztem szczegółów, rozmachem oraz wkomponowaniem obiektów w przyrodę. Jeśli interesuje nas historia a w szczególności zamki, to wokół Żywca znaleźć można również szereg ruin, jakie pozostały po dawnych zamkach warownych jakich było tutaj bez liku. Niestety często są to niewielkie ruiny i bez namiarów z przewodnika turystycznego trudno jest je odnaleźć.

Jedną z takich ruin stanowi zamek na górze Grójec. Historycznie była to warownia rodziny Skrzyńskich, datowana jeszcze na lata wcześniejsze niżeli XV wiek będący zaczątkiem miasta Żywiec. Ciekawostką ruin Skrzyńskich jest fakt, że ten szlachecki ród parał się zbójectwem, co godziło w imię szlachty.

Więcej informacji i ciekawostek o mieście Żywiec znajdziesz tutaj: https://www.zywiec24.eu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top