Zastosowanie geowłóknin poszczególnych rodzajów

Współcześnie w branży budowlanej, zastosowanie geowłóknin stoi na bardzo wysokim poziomie. Są to bowiem bardzo dobre materiały geosyntetyczne, zapewniające znaczne podniesienie trwałości poszczególnych konstrukcji budowlanych. Warto tutaj więc przyjrzeć się kilku, najbardziej popularnym rodzajom geowłóknin, oraz sprawdzić jak przedstawia się ich zastosowanie. Z całą pewnością okaże się, iż zastosowanie geowłóknin, w każdym przypadku będzie bardzo szerokie, a co za najważniejsze, wyjątkowo korzystne. Sprawdźmy więc jak to wszystko wygląda z nieco bliższej perspektywy.

Czym są geowłókniny?

Są to nowoczesne materiały geosyntetyczne wykonywane najczęściej z włókien polipropylenowych lub tez poliestrowych. Są one ze sobą łączone w procesie przeszywania, igłowania, bądź też kalandrowania (termicznie). Charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami i parametrami technicznych w konkretnych zakresach, dla których zostały opracowane. Dzięki temu też, zastosowanie geowłóknin, stoi obecnie na tak wysokim poziomie.

Najpopularniejsze geowłókniny.

Wśród wielu różnorodnych geowłóknin, do zdecydowanie najbardziej popularnych możemy zaliczyć trzy jej typy. Są to po kolei:

  • Geowłókniny TS
  • Geowłóknina F
  • Geowłókniny P

Zastosowanie geowłóknin poszczególnych typów.

Zobaczmy wobec tego, jak wygląda zastosowanie poszczególnych typów geowłóknin. Powiemy sobie jednocześnie też nieco więcej o i konstrukcji i parametrach technicznych, aby od razu wskazać potencjalne obszary ich zastosowania we współczesnym budownictwie inżynieryjnym.

Geowłóknina TS

Wykonana z włókien ciągłych polipropylenowych, łączonych przy pomocy igłowania. Charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, jest wodoprzepuszczalna, i neutralna dla środowiska naturalnego. Nie ulega rozkładowi, a więc jej trwałość stoi na wysokim poziomie. Dodatkowo, może być częściowo stabilizowana przeciwko promieniowaniu UV. Zastosowanie geowłóknin tego typu to przede wszystkim prace związane z unowocześnianiem, modernizacją, czy też nawet budową domów jednorodzinnych, jak również z wykańczaniem obejść domów i ogrodów.

Geowłókniny F – filtracyjne

To dwuwarstwowa geowłóknina wykonana z włókien ciągłych polipropylenowych, mechanicznie wzmacnianych. Jedna warstwa jest filtrem zapewniającym zatrzymanie drobnych cząsteczek i przepuszczanie wody, druga stanowi jego warstwę ochronną przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zastosowanie geowłóknin tego typu sprowadza się przede wszystkim do budowy wałów, zbiorników wodnych, przy odzyskiwaniu lądu, przy ochronie wybrzeży, oraz zabezpieczaniu brzegów rzek i zbiorników wodnych.

Geowłóknina P – ochronna

To bardzo mocna geowłóknina wytwarzana z mechanicznie wzmacnianych , włókien ciągłych, polipropylenowych. Włókna te są dodatkowo stabilizowane przeciwko działaniu promieniowania UV. Zapewniają doskonałą wręcz ochronę dla wszelkiego rodzaju geomembran. Charakteryzują się dobrym poziomem wytrzymałości chemicznej i biologicznej, dobrymi właściwościami drenującymi. Jest łatwa w rozkładaniu. Przede wszystkim zaś zapewnia skuteczne działanie ochronne w wielu zastosowaniach.

Zastosowanie geowłóknin -Podsumowanie.

Generalnie rzecz więc ujmując, wszystkie te geowłókniny to bardzo dobre materiały geosyntetyczne, które pozwalają na znaczne podniesienie trwałości realizowanych inwestycji budowlanych. Wykorzystanie geowłóknin konkretnych typów, będzie przynosić określone korzyści w całej konstrukcji. Warto więc dokładnie wiedzieć, jakich właściwości potrzebujemy, aby potem mieć możliwość prawidłowego dobrania geowłókniny do konkretnych zadań.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top