Transport domu? Czy to możliwe?

Domy z kompozytów, o konstrukcji szkieletowej z łatwością można demontować i stawiać w „nowym” miejscu, jednak czy istnieje możliwość przeprowadzki domów w całości? Teoretycznie tak, niemniej to zależy od domu, jego budowy, ciężaru i wielkości. Co prawda jest to bardzo kosztowna przeprowadzka i transport domu może się nie powieść to są tacy klienci, którzy podejmują takie ryzyko przenosząc, a w zasadzie przewożąc dom w całości.

W polskich warunkach przeprowadzki domów raczej się nie praktykuje a jeśli już są to domki letniskowe, niewielkiego gabarytu, zwykle z drewna, bali, stąd też firm oferujących transport domu nie jest wiele. Na całym świecie przewóz domów jest popularny, w Polsce póki co są to przypadki incydentalne, głównie dotyczące zabytkowych domów czy kościółków.

Tymczasem mając odpowiedni sprzęt, transport domu nie jest niczym szczególnym. Kluczową kwestią jest umiejętność oddzielenia domu od fundamentów a także stworzenie podpór utrzymujących ściany nośne na miejscu. Następnie dom niczym na szynach można przetransportować na pojazd do przewozu ładunków dużego gabarytu. Niektóre domu pokonują nawet kilkadziesiąt kilometrów bez szwanku dla konstrukcji, aczkolwiek znacznie częściej przenoszone są domu w obrębie kilku kilometrów. O ile sam transport nie jest trudny i długotrwały to proces podkopu, umiejscowienia wzmocnień, szyn i załadunek domu jest złożonym ciągiem czynności wymagających czasu.

Scroll to Top