Zwiedzanie Bielska

Zwiedzanie Bielska to przede wszystkim spora gratka dla miłośników zabytkowej architektury. Piękne kamienice, obiekty użyteczności publicznej, okazałe świątynie oraz fascynujące zabytki sąsiadują tu ze sobą sprawiając, że to wyjątkowe miasto uznawane jest za jedno z najpiękniejszych na terenie województwa śląskiego. Wystarczy przespacerować się jego ulicami, by docenić jego urok i niezwykły klimat.

Które z bielskich zabytków koniecznie powinni zobaczyć odwiedzający to miasto turyści?

Jednym z ciekawszych zabytków architektury, a zarazem wspaniałym zabytkiem techniki, jest bielski dworzec kolejowy, zbudowany pod koniec XIX wieku przez Karola Korna w stylu typowym dla prowincjonalnych dworców wznoszonych na ziemiach zaboru austriackiego.

Z dworca kolejowego warto wybrać się w stronę centrum, przemierzając ulicę 3 Maja – najpiękniejszą i najbardziej reprezentacyjną ze wszystkich ulic Bielska. To przy niej można zobaczyć najciekawsze zabytki bielskiej architektury, w tym zbudowany pod koniec XIX wieku przez Karola Korna hotel miejski oraz piękne kamienice. Wiele z budowli wznoszonych wzdłuż tej ulicy wzorowanych było na architekturze wiedeńskiej. Nic dziwnego, że ta część Bielska często była nazywana „małym Wiedniem”.

Inną ważną ulicą w Bielsku jest ulica Mickiewicza. Tu znajduje się m. in. dobrze znany w całej Polsce Teatr Lalek „Banialuka”. Drugim ważnym obiektem kulturalnym w Bielsku jest Teatr Polski, którego okazały gmach można ujrzeć w okolicy Placu Chrobrego.

Zwiedzanie Bielska najlepiej zacząć od zamku

Centralnym punktem Bielska jest Plac Chrobrego, nad którym wznosi się jeden z najważniejszych zabytków architektury w tym mieście – Zamek Sułkowskich. Ta neorenesansowa budowla służy obecnie jako siedziba Muzeum Miejskiego, którego zbiory pozwalają na lepsze zapoznanie się z dziejami Bielska. Sam zamek to ciekawa budowla, która swój dzisiejszy wygląd zyskała w połowie XIX stulecia. Warto zajrzeć do przylegającej do niego neoromańskiej kaplicy św. Anny, w której znajduje się krypta Sułkowskich – ostatnich właścicieli bielskiego zamku.

Zabytkiem, który również koniecznie trzeba odwiedzić podczas wizyty w Bielsku jest katedra św. Mikołaja. Dziś trudno uwierzyć w to, że w XV wieku była to zwykła, gotycka fara. Po przebudowie przeprowadzonej w latach 1909-1910 w stylu neoromańskim świątynia uzyskała swój obecny wygląd. Jej najbardziej charakterystycznym elementem jest dziś wysoka wieża ozdobiona trzema kondygnacjami loggii widokowych.

Drugim ważnym zabytkiem sakralnym Bielska jest barokowy kościół Świętej Trójcy, zbudowany w latach 1604-1608. W okresie międzywojennym zyskał on status kościoła garnizonowego i taką rolę pełni do dnia dzisiejszego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top