Toruń to bez wątpienia interesujące miasto na mapie Polski. Kojarzone z piernikami, ale przede wszystkim z Mikołajem Kopernikiem. Podobnie jak w wielu miastach również architektura Torunia potrafi zachwycić. Jednym z haseł promujących turystykę w Toruniu jest Gotyk na dotyk.
Gotyckie kościoły i nie tylko
Zwiedzając Toruń nie sposób pominąć średniowieczne budowle. Zachowały się głownie kościoły jak katedra św. Jana z ołtarzem św. Wolfganga z początku XVI wieku. Kościół ten odwiedzić warto również z powodu Mikołaja Kopernika, gdyż zawiera chrzcielnicę, w której astronoma wszech czasów ochrzczono. Istotnym punktem na ścieżce gotyckich zabytków jest kościół Najświętszej Maryi Panny w duchu franciszkańskim. Świątynia ta jest znana z pochówku siostry króla Zygmunta III Wazy. Wartym zobaczenia jest też gotycki kościół św. Jakuba.
Mikołaj Kopernik symbol Torunia
Najchętniej odwiedzaną atrakcją Torunia jest dom i pomnik Mikołaja Kopernika. Pomnik Kopernika znajduje się w centralnej części miasta na tak zwanym starym mieście. Sam pomnik nie wyróżnia się spośród innych, jednak jest częstym obiektem turystycznym pojawiającym się na fotografiach z Torunia. Z Kopernikiem związane jest także Planetarium dostępne w mieście. Zwiedzić tam można wystawę Geodium poświęconą Ziemi jak też przestrzeń bazy na Marsie, to nie lada gratka dla najmłodszych. Równie ciekawym miejscem na planie Torunia jest Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Centrum Innowacyjnej Edukacji, które znajdują się we wschodniej części Torunia. Punktem głównym Młyna jest Wahadło Foucaulta, umożliwiające obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi. Bez wątpienia to miejsce to raj dla dzieci, ale nie tylko. Odbywają się tutaj rozmaite wykłady i spotkania dedykowane miłośnikom astronomii i nauki.
Polecamy: Gdańsk – dobry pomysł na weekend
Spacer po mieście
Interesującym obiektem świeckim w architekturze miasta jest Krzywa Wieża. Odchylenie baszty od pionu to aż 1,4 m. Została ona wzniesiona w XIV w. jako obiekt o trzech ścianach i funkcji obronnej. Wiele legend wiąże się z powstaniem odchylenia. A jeśli o legendach mowa to w Toruniu odwiedzić warto Dom Legend Toruńskich. Jest to ciekawe miejsce do odwiedzenia, w którym poznamy liczne legendy miejskie przedstawione z humorem.
Toruń nocą
Toruń miasto piernika
W całym Toruniu na każdym kroku spotkamy pierniki, jednak Żywe Muzeum Piernika jest tylko jedno. Można w nim poznać historię piernika, zasmakować toruńskich pierników a nawet samemu je przygotować. Konkurencje dla tego miejsca robi Muzeum Toruńskiego Piernika, które zwiedzać można indywidualnie jak też w grupach, rodzinnie. Miejsca te w szczególności polecane są najmłodszym zwiedzającym. Miasto na wycieczkę zaplanować warto w okresie bożonarodzeniowym. Lokalny jarmark świąteczny uchodzi za jeden z piękniejszych w regionie.